ZÁPACH NOHOU

Nadměrné pocení nohou a nepříjemný zápach nás může obtěžovat nejen v létě. V zimě nohy většinou zapáchají z důvodu celodenního nošení uzavřené obuvi. Chcete se vyhnout nepříjemným situacím a zápachu nohou se konečně zbavit? Máme pro vás pár tipů.

Proč nohy zapáchají?

Pot je přirozená reakce našeho těla, kterou si samo reguluje tělesnou teplotu. Lidská noha má až 250 tisíc potních žláz, které dokáží vyprodukovat až půl litru potu denně. Pot v kombinaci s bakteriemi vytváří nepříjemný zápach. Bakterie na patách produkují plyny, které svým odérem výrazně připomínají zrající sýry.

Antibakteriální sprej proti plísni a zápachu

Pozor na mykózu

Většinu z nás ani nenapadne, že zápach nohou může značit i závažnější zdravotní problém. Zbystřit bychom rozhodně měli, pokud se na nohou objeví praskliny, začervenání, otok či puchýřky, které svědí nebo se odlupují. Případně, pokud se nám začnou třepit nebo žloutnou nehty na nohou. Může se jednat o kožní či nehtovou mykózu, která vzniká v důsledku zapaření nohou v uzavřené obuvi. Za vše jsou odpovědné houby, nejčastěji se jedná o dermatofyty nebo kvasinky, které se množí v teple a vlhku. Plísně na nás číhají i ve veřejných bazénech, posilovnách či společných sprchách. K nákaze jsou navíc náchylnější lidé s oslabenou imunitou.

Hygiena je základ!

Nedostatek hygieny totiž zápach nohou ještě více zintenzivňuje. Myjte si proto nohy pravidelně v mýdlové vodě a každý den si obujte čisté ponožky. Při nadměrném pocení použijte během dne antimykotický sprej, který můžete nastříkat na nohy i ponožky. Pokud se vám noha v obuvi zapotí, dejte boty uschnout. Opět je vhodné obuv vystříkat speciálním sprejem. Zvažte také místo, kam je po sundání z nohou ukládáte. Uzavřené botníky bez možnosti cirkulace vzduchu nejsou příliš vhodné.

Střídejte ponožky i boty

Zápachu nohou předejdete i správným výběrem ponožek. Vyhněte se těm z umělých materiálů. Nejvhodnější jsou ponožky z bavlny či bambusu. Bambusová látka má antibakteriální vlastnosti, takže zamezuje vzniku a množení bakterií. Navíc má skvělé absorpční vlastnosti. Také při výběru obuvi buďte obezřetní. V zimě volně prodyšnou obuv. Z uzavřených bot se přezujte nejlépe do pantoflí. V létě sáhněte po sandálech či jiných botách, které větrají.

Zdravotnický prostředek Canezin je antimykotický a antibakteriální spray,
který omezuje nadměrné pocení a nepříjemný zápach nohou a obuv udržuje mikrobiálně čistou.